9 Eylül 2013 Pazartesi

Requiem for a Dream {Bir Rüya İçin Ağıt}


Yönetmen: Darren Aronofsky
Yapım: 2000
Tür: Trajedi
Konusu:
Uyuşturucu bağımlısı bir genç, televizyon bağımlısı annesi ve aralarında günden güne yükselen bir uçurum... Uyuşturucu batağı içerisindeki Harry'nin hayattaki tek amacı daha fazla uyuşturucuyken; umutsuz annesini hayata bağlayan tek şey en sevdiği yarışma programıdır. Bir gün bu yarışmaya katılmaya hak kazandığında tek derdi, ödül olan kırmızı elbiseye girebilmek olacaktır. Yaşlı ve mutsuz kadın zayıflama hapları kullanmaya başlar... Hubert Selby'nin romanından uyarlanan trajik hikaye, "Black Swan", "The Wrestler", "Pi" ve "The Fountain" gibi kült filmlere imza atmış Darren Aronofsky tarafından yönetilmiş; özellikle de Clint Mansell tarafından yapılan müzikleriyle hafızalara kazınmıştır.


Yeni izlediğim bir film değil. Bu filmi bana bir arkadaşım tavsiye etmişti. Üniversite yıllarında izlemiştim ve oldukça etkisinde kalmıştım. Hala daha fotoğraflarına bakmakta tereddüt eder, müziğini duyduğumda ise korkmaya başlarım. Hatta kardeşime de izlemesini tavsiye etmiştim ve izledikten sonra gelen bir telefon tüm hissettiklerini özetler nitelikteydi: 
Kardeş: "Abla bu film çok psikopatça bir şeymiş ya... O müzik, film filan nasıl bir şey... Neden bunu bana izlettin sanki?" 
Ben: Evet yaa, çok psikopatça bir film değil miii? {İç ses: Ben korktum sen de kork istedim :)}

*beyazperde.com

1 yorum:

Eda Özer dedi ki...

merhaba canım blogumda bi çekiliş var senide beklerim :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...